קונסטלציה משפחתית image
בעיות, קשיים ומחלות לרוב יושבים על מטענים רגשיים לא מטופלים. לעתים אפילו לא שלנו. לעתים זה עשוי להרגיש כל כך גדול, מאיים ומתוסבך ואיך אפשר בכלל לגשת לטפל בזה. אם זה מרגיש כל כך גדול ייתכן שזה אפילו לא שייך רק לך. הקונסטלציה עוזרת לעשות בזה סדר, להתקדם, להביא אור וריפוי.
הקונסטלציה המשפחתית היא שיטה שפותחה ע"י התרפיסט הגרמני ברט הלינגר בשנות השמונים. בקונסטלציה המשפחתית ניתן לטפל בכל תחום: בריאות, נפש, רגש, טראומות, אתגרים, קשיים, מערכות יחסים וגם בטיפול באתגרים של הילד באמצעות ההורה. הטיפול מאפשר להגיע לאמיתות מסוימות, לטראומות שקרו וגרמו לחסימה או לבעיה להופיע, להגיע לסיפור שלא סופר ולתת לו הכרה. באמצעות ההכרה בדבר שגרם לחסימה נוצרת תנועה במערכת ויש זרימה. הטיפול מאפשר להשיב את הסדר על כנו.
איך זה עובד? 
בקונסטלציה המשפחתית האדם יבחר ייצוגים (חפצים/בדים/נציגים) לכל נושא שמעסיק אותו. מתוך הייצוגים עולים תחושות, אמיתות, סיפורים, טראומות ורגשות שהלכו עם אותו ייצוג. אנחנו לא יודעים להסביר את זה, אבל ממש נרגיש מה חש אותו אדם, מה מחלה מסויימת הייתה אומרת אם היו לה מילים, איך הרגשנו כילד בגיל מסויים ועוד. 
הרעיון המרכזי בשיטת הקונסטלציה המשפחתית הוא שבעיות וקונפליקטים בחיינו מקורם בדרך כלל בסיפור/ טראומה/ כאב שלא נתנו לו מקום, אם מימי חיינו ואם במשפחתינו, אפילו כמה דורות אחורה (העברה בין-דורית). ההכרה במה שגרם לבעיה מחזירה את הזרימה והסדר. ריפוי יכול להתרחש והשפעות מעכבות יכולות להתנקות ולהשתחרר מהמערכת.

ניתן לקרוא עוד על קונסטלציה משפחתית באתר בית הספר לקונסטלציה משפחתית מיסודו של ישי גסטר https://constellations.org.
סרטון המסביר על קונסטלציה משפחתית